Článek o NOVIDĚ v InfoKOMPASU [29.01.2014]

MASÉŘI S DAREM VNÍMAT NEVIDITELNÉ

Uvést do chodu a úspěšně rozvíjet jakýkoliv podnikatelský záměr není jednoduché. Což teprve když se jedná o projekt, který má za cíl dát práci nevidomým a zároveň obstát v komerčním prostředí. Na tento nelehký úkol si troufla Mgr. Jana Mašínová, která založila obecně prospěšnou společnost NOVIDA. Po měsících perné práce zahrnující běhání po úřadech, hledání a vybavení vhodného prostoru a výběr zaměstnanců, mohl v lednu loňského roku na nové masérské lůžko ulehnout první zákazník.

Co Vás přivedlo k záměru otevřít v areálu Kunratické tvrze studio, kde pracují jen nevidomí maséři?

Mívala jsem hodně náročné zaměstnání spojené s častým cestováním, a po narození dětí bylo jasné, že vrátit zpět se nemohu. Protože jsem původně na vysoké škole vystudovala speciální pedagogiku, cítila jsem vůči tomuto oboru jistý dluh a hledala příležitost, jak se k němu vrátit. Během studií mne nejvíce oslovil svět nevidomých, a to zejména díky úžasné škole v Opavě, odkud pocházím a kde s nevidomými dětmi skvěle pracují. Mám sama trochu problémy se zády a tak se mi vše spojilo v jeden smysluplný projekt – studio s nevidomými maséry.

Šla jste do podnikání sama?

Nejsem obchodník, takže bylo jasné, že k sobě někoho potřebuji. Rozjížděla jsem projekt s kamarádem, který ale brzy zjistil, že NOVIDU nestihne skloubit se svými ostatními komerčními aktivitami. Naštěstí jej plnohodnotně zastoupil můj brácha Tomáš, který stojí za administrativou a obchodem a já se starám o provoz a marketing. Funguje nám to spolu dobře a díky NOVIDĚ se alespoň vídáme častěji než dřív. Naštěstí nejsme na téhle činnosti ekonomicky závislí, takže nevadí, že po roce provozu jsme schopni poplatit jen provoz firmy bez vyplácení jakýchkoliv odměn pro nás. Blýská se ale na lepší časy. Začali jsme masírovat lidi ve firmách, zúčastnili jsme se různých velkých akcí, kde jsme masírovali zdarma a nakonec nás na Run Nike Prague pozvali již za peníze. Potvrdilo se pravidlo, že rok je minimální doba na ověření, zda je firma životaschopná.

Jak lidé vnímají nabídku masáží nevidomými maséry?

Někteří klienti mívají zprvu trochu ostych, protože nevědí jak se k nevidomým chovat, jak jim podat ruku a co od nich čekat. Většinou je ale naši maséři zajímají a povídají si s nimi o všech aspektech jejich života.

Čím se liší vaše masérna od jiných?

Možná hlavně tím, že u nás nenajdete plentu na převlékání (smích). Lidé ji u nás občas hledají, ale proč ji dávat, když maséři nevidí. Možná se lišíme i tím, že k nám chodí hodně lidí v důchodovém věku. Nabízíme jim 10% slevu, takže hodinová masáž je u nás stojí jen 390 Kč. Senioři patří mezi typ klientů, kteří chtějí nejen ulevit svému tělu, ale zároveň udělat něco dobrého pro druhé.

Kolik masérů zaměstnáváte?

Máme tři maséry na poloviční úvazek a od prosince jsme přijali i masérku - ženu, protože spousta mužů má ostych nechat se masírovat mužem. Jedeme nyní na 100% naší kapacity, takže i z tohoto důvodu se nám posila hodila.

V čem je pro Vás, pro zaměstnavatele, práce s nevidomými jiná?

Hlásíme se k sociálnímu podnikání, které zohledňuje možnosti našich zaměstnanců, ale pohybujeme se v komerčním světě. Někdy není lehké ziskové a neziskové aspekty naší činnosti skloubit, protože je potřeba brát v potaz to, že všichni naši zaměstnanci, včetně těch na recepci, mají zdravotní handicap. Jejich možnosti jsou limitované, byť se všichni maximálně snaží a musíme počítat i s vyšší nemocností. Jeden z masérů teď například zakopnul na schodech, pohmoždil si nárt a je z toho týdenní výpadek. Když jsme před rokem otevírali, kluci maséři byli hrdí na to, že budou do práce jezdit sami. Trasu si předtím prošli s trasérem, ale první pracovní den nasněžilo, čímž se jim změnil terén. Volali mi, že stojí někde u silnice, jezdí tam auta a neví, kde jsou. A já vybíhala a hledala je. Poté jsem několik dní raději chodila tajně na zastávky autobusu a byla jim v patách, protože jsem měla strach, aby se jim něco nestalo. Další překážkou je například skutečnost, že neexistují speciální masérské kurzy pro nevidomé. Chybí individuální přístup, nic nemohou okoukat a kurz musí absolvovat třeba třikrát, než mají jistotu, že vše dokonale umí.

Co vše studio NOVIDA nabízí?

Klienti si mohou vybírat s klasických relaxačních, rekondičních a sportovních masáží nebo zvolit masáže s rašelinovým či čokoládovým zábalem. Provádíme i párové masáže. Oblíbené jsou shiatsu masáže či masáže lávovými kameny. Nově nabízíme manuální lymfodrenáž a díky masérce Olze také připravujeme několik novinek z ajurvedy.

Jaké jsou osudy vašich masérů?

Martin, Marek i Olga nevidí v podstatě od narození, Roman se narodil se zbytky zraku, který postupem času ztrácel a teď je asi už 7 let nevidomý. Olga je moc statečná ženská, má 5 letou holčičku a všechno skvěle zvládá. Se sousedkami má domluvené hlídání a je teď je u nás šťastná, protože se dostane mezi lidi a přivydělá si. Vyprávěla, jak těžké bylo zprvu se starat o miminko, nyní je ale holčička natolik samostatná, že víc potřebuje ona dceru než dcerka ji. Kluci také žijí běžný život, mají přítelkyně vidomé či se zbytky zraku a hodně přátel ze světa vidících. Nevšední život má Martin Svátek, který je nejen výborným masérem, ale i skvělým zpěvákem. Vystupuje na koncertech Světlušky, má kapelu Madfinger, zpívá v gospelu. Před Vánocemi je totálně vytížený, v prosinci u nás bere všechny dopolední služby a večer všude možně zpívá.

Máte pro rok 2014 nějaký cíl či předsevzetí?

Naším cílem od samého začátku nebyl živelný rozvoj a vstup do vyšší podnikatelské dimenze. Chceme dávat handicapovaným lidem práci, kterou jim vždy včas zaplatíme a k tomu mít spokojené zákazníky. Přejeme si, aby energie, kterou do své práce denně dáváme, přinášela radost lidem okolo nás.

Lucie Libovická


 zpět